Mlčanlivý pán doktor z Lazaretskej

27.04.2017 19:26

Bývalá detská nemocnica na Lazaretskej ulici (dnes Nemocnica sv. Michala – nástupnícka nemocnica vojenskej nemocnice) bola postavená v roku 1894 v eklektickom štýle. Jej riaditeľom sa stal dr. Georg Kováts (1843 – 1907), rodený Bratislavčan, lekár, iniciátor ľudových kuchýň pre bezdomovcov, prvých detských jaslí či verejných kúpeľov Grössling. 

A prečo sme do názvu článku napíásali "mlčanlivý pán doktor"? Nuž preto, že dr. Georg Kováts bol aj členom a od roku 1873 majstrom slobodomurárskej lóže Zur Verschwiegenheit (K mlčanlivosti).

Úspešný mladý pán doktor si vybral aj reprezentatívnu manželku: oženil sa s dcérou z hoteliérskej rodiny Spenederovcov (hotel National, dnes súčasť Carltonu). Fanny Kovátsová, rod. Speneder sa preslávila ako koncertná speváčka - sopranistka. Spolu obývali peknú vilu s vysokou strechou, verandou a dreveným ornamentálnym obložením na bratislavských Palisádach.

Detskú nemocnicu, v ktorej ordinoval dr. Kováts aj s viacerými bratmi zo slobodomurárskej lóže, postavilo mesto, čo doteraz pripomína mestský erb nad vchodom. Liečili sa tu deti od 6 mesiacov do 12 rokov. Nemocnica mala kapacitu 40 pacientov a dva oddelené pavilóny pre nákazlivé choroby. Súčasťou bola ambulancia, kde bezplatne vyšetrovali a liečili deti nemajetných rodičov.

Po prevedení budovy na Ministerstvo obrany SR v roku 1991 sa detská nemocnica presťahovala na Kramáre.

Ľubomíra Černáková

#zabavneprehliadkybratislavy, #vychadzkypobratislave, #lazaretska, #nemocnicasvmichala